Leśno to wieś znajdująca się w gminie Brusy na południowo-zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego. Kręgi w Leśnie są pozostałością Gotów. Lud ten opuścił południową Skandynawię i przywędrował na Półwysep Iberyjski.

Archeolodzy odkryli tu 20 grobów skrzynkowych pochodzących z wczesnej epoki żelaza (V-III w. p.n.e.). Warto wspomnieć, że do pierwszych odkryć archeologicznych doszło tu w II połowie XIX wieku. Szczegółowe badania rozpoczęto w 1975 roku. Odkryto 15 wieńców kamiennych i 13 kurhanów. Największy kurhan mieści się przy wejściu na cmentarzysko. Otacza go kamienny krąg, który liczy 26 metrów średnicy. W środku stoi pionowo ustawiony głaz, czyli menhir. Było to miejsce dla czarownika.

Łódzcy archeolodzy na trafili na kilka grobów m. in. grób kobiecy. Świadczyć o tym  miały przedmioty znajdujące się w nim m.in. złota klamra czy kolia z paciorków. Kolejny grób był bogaty w wiele różnych przedmiotów o charakterze obrzędowym (klamerka, sztylet w pochwie i osełka). Według badaczy to grób gockiego czarownika. Od 1978 obszar ten został wpisany do rejestru zabytków archeologicznych województwa pomorskiego.

Na terenie cmentarzyska utworzono ścieżkę lichenologiczno-kulturową.

 

Leśno. Ścieżka kulturowa "Leśno Kręgi Kamienne" - Magazyn Kaszuby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *