Cmentarzysko w Węsiorach związane jest z germańskim plemieniem Gotów, które przybyło na Pomorze w 2. poł. I w. n.e. Grzebano tu zmarłych od  ok. 70-80 r. n.e. aż do przełomu II i III wieku. Składało się ono z czterech kamiennych kręgów, 20 kurhanów i 130 grobów płaskich. Największy krąg ma średnicę 26 m. Składa się z ustawionych pionowo kamieni. Wewnątrz kręgów stoją kamienne słupy. Naukowcy twierdzą, że krąg IV zachowany jest jedynie szczątkowo. Możemy tu zobaczyć 4 głazy.

Groby ciałopalne lub szkieletowe były umiejscowione w różnych miejscach. Trzeba jednak zaznaczyć, że znajdowały się wyłącznie    w obrębie kręgów i pod kurhanami. Warto wspomnieć, że dużo cmentarzysk gockich nie posiadało zbyt wielu pochówków. Węsiorskie różniło się tym, że je posiadało. Wyjątek stanowił krąg zwany sędziowskim (w górnej części kompleksu). Pochówki szkieletowe usytuowano  na poziomie 1,5 metra do 2 metrów, a ciałopalne na głębokości od 0,5 do 1 metra. Natomiast kurhany miały koliste podstawy o średnicy 4-16 metrów.

Obecnie na terenie cmentarzyska zachowały się w całości trzy kamienne kręgi oraz część czwartego. Możemy tam zauważyć również 20 kurhanów. Do innych atrakcji możemy zaliczyć:

  • skansen
  • rekonstrukcję gockiego grodu, która nawiązuje do epoki wędrówek ludów

Kompleks w Węsiorach  jest położony nieopodal drogi wojewódzkiej nr 228, pomiędzy Kartuzami a Bytowem. Zalicza się do Szlaku Kamiennych Kręgów, który łączy podobne budowle znajdujące się na Pomorzu. Odbywają się tu warsztaty teatralne, koncerty, pokazy rycerskie czy warsztaty ceramiczne. Corocznie organizowana jest tzw. Biesiada Gocka. Aura tego miejsca przyciąga wielu turystów z całej Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *